null Vsa pravila (in nasveti) za vožnjo z električnimi skiroji 
plunca s čelado na glavi, wiz blog, skiro
clock image

6

Vsa pravila (in nasveti) za vožnjo z električnimi skiroji 

#wizblog

15 september, 2022

Ana

Električni skiroji so postali zelo popularni in so priljubljeno prevozno sredstvo predvsem po urbanih mestnih središčih. To se odraža na cestah in pločnikih - kar naenkrat so poleg peščev, kolesarjev, motoristov, avtov ... tu še električni skiroji, s katerimi uporabniki ne »švigajo« le po cesti, ampak tudi sprehajalnih poteh.

Električni skiroji: V katero kategorijo spadajo? Kakšna pa so sploh pravila vožnje? Kdo mora nositi čelado? Ali lahko dobim kazen policista, če kršim pravila? Vse bomo pojasnili v nadaljevanju. 
 

Začnimo s številkami nesreč

Po podatkih ekipe iz zavarovalnice Generali za Slovenijo: »Na ljubljanski urgenci vsako leto sprejmejo skoraj 100 poškodovancev več kot prejšnje leto, dve tretjini je mladostnikov.« 

Ja, električni skiroji so med nami in za nakup so na voljo praktično že povsod. Priljubljenost teh vozil je ena stran, druga plat zgodbe pa so nekateri nepremišljeni uporabniki, ki s skiroji nevarno, zasedajo pločnike, vijugajo med pešci in avti ter vozijo skozi rdečo luč in v napačno smer. 
 

Dober namig: zavarovanje za lastnike električnih skirojev

Ker skiroji niso niti kolesa niti avti, njihovi uporabniki pa niso pešci, se zdi, da ne spadajo v nobeno določeno kategorijo. Veliko uporabnikov ima zato občutek, da zakon zanje sploh ne velja. Vendar je s spremembo Zakona o pravilih cestnega prometa področje električnih skirojev in ostalih »lahkih motornih vozil« od avgusta 2021 urejeno tudi v Sloveniji.
 

Uporaba električnih skirojev: kaj pravi zakon?

Avgusta 2021 v Sloveniji je Zakon o pravilih v cestnem prometu uvedel nov razred lahkih motornih vozil, v katerega spadajo »invalidski vozički in vozila na motorni pogon, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 km/h, niso širša od 80 cm in zanje ni potrebna evropska homologacija«. Predpisi za ta vozila so zelo podobni predpisom, ki veljajo za kolesarje, z nekaj pomembnimi odstopanji.

Z električnimi skiroji se ni dovoljeno voziti po pločniku, na območju za pešce ne smejo presegati hitrosti peščev.

  • Vožnja z njimi je dovoljena po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni ali niso prevozne, je dovoljena vožnja ob desnem robu smernega vozišča v naselju, a le tam, kjer je omejitev hitrosti 50 km/h.
  • Ne smejo presegati hitrosti 25 km/h.
  • Na električnem skiroju se sme voziti samo ena oseba, z njim ni dovoljeno prevažati predmetov, ki ovirajo voznika.
  • Parkiran mora biti tako, da ne ovira prometa.
  • Električni skiro sme voziti oseba, starejša od 12 let, če ima kolesarsko izkaznico, sicer je najnižja starost za uporabo 14 let.
  • Uporaba slušalk je prepovedana kot pri vožnji z drugimi kategorijami vozil.
  • Ponoči in ob zmanjšani vidljivosti je obvezan sprednja bela luč, na zadnji strani pa rdeča. Poleg tega mora biti na zadnji strani nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pa rumen ali oranžen bočni odsevnik.
  • Čelada je kot pri kolesarjenju obvezna za voznike, mlajše od 18 let.
  • Posamezna mesta v Sloveniji sicer nimajo posebnih predpisov, vendar je zaradi težav z brezobzirno uporabo izposojenih električnih skirojev v Ljubljani župan prestolnice za jesen že napovedal iskanje možnosti omejitev uporabe.
  • Ponudnik izposoje opozarja, da lahko uporabnike za napačno uporabo njihovih električnih skirojev kaznuje z zneskom 40 EUR in s prepovedjo nadaljnje uporabe.
     

Za kršitve predpisov s področja lahkih motornih vozil sta predvideni dve globi


1.    40 EUR zaradi napačne uporabe in (pomanjkljive) opreme;
2.    250 EUR, če električni skiro dosega hitrost, večjo od 25 km/h. 


WIZ nasveti za odgovorno in previdno vožnjo

Ni važno, ali si lastnik električnega skiroja ali si ga le izposojaš, bodi previden. Na enem mestu smo zbrali nasvete za tvojo varnost in varnost ostalih udeležencev v prometu. Deli jih naprej še s kolegi. 

-    Čelada ni obvezna nad 18 let, a ti vseeno priporočamo, da jo nosiš. 
Zlasti, ko voziš v temi, nosi odsevna oblačila (na primer odsevni jopič).
-    Pri uporabi izposojenega električnega skiroja preveri, ali je v dobrem stanju, da ga lahko varno voziš (zavore, kolesa, krmilo itd.).
-    Pozabi na vožnjo v dežju, saj električni skiro lahko zdrsne.
-    Upoštevaj vse udeležence v prometu in opazuj promet okoli sebe! Pešci vedno prednost.
-    Če se moraš voziti po pločniku, izključi motor in skiro premikaj ročno.
-    Raje vozi po asfaltiranih površinah kot po tlakovcih ali makadamu.
-    Vozi #breztelefona.
-    Skiro pravilno parkiraj, da ne zaseda pločnika.
-    Preverite, ali imaš ustrezno zavarovalno kritje.

Pomembno: v Sloveniji ni obveznega zavarovanja za električne skiroje. Ker pa so nesreče z njimi precej pogoste in jih je vedno več, njihove posledice niso ravno neznatne, ti priporočamo, da urediš zavarovanje WIZ MikroGO s kritjem najpogostejših nevšečnosti pri uporabi raznih vrst skirojev, rolk in podobnega. 

Zavarovanje vključuje odgovornost za škodo, ki jo povzročiš drugim, nezgodno zavarovanje, asistenco in celo dodatno zaščito v tujini.
 

Koristno zavarovanje WIZ MikroGO >

Prijavi se na WIZ e-novice

Želiš prejemati naše novice in dobre ponudbe? Vpiši svoj e-mail in v naslednjem koraku pošlji potrditev.