null Pravila pri vožnji: e-skiro, hoverboard in seagway
Pravila pri vožnji z mikro prevoznimi sredstvi: e-skiro, hoverboard in seagway
clock image

6

Pravila pri vožnji: e-skiro, hoverboard in seagway

#wizblog

20 marec, 2023

Igor

Vsa našteta manjša oz. mikro električna prevozna sredstva so opremljena z električnimi motorji in primerna za premikanje na kratkih razdaljah.

Razlika med njimi je predvsem v velikosti, obliki, načinu uporabe, terenskih zmogljivostih in seveda hitrosti.


Električni skiro
… je običajno lažji in manjši od električnega kolesa

Električni skiro porabljamo stoje ali sede – odvisno od modela. Je bolj okreten in primeren za uporabo v mestnih območjih. Pozor: pravila pa so pri vožnji e-skirojev prav tako stroga kot za kolesarje. Vožnja z njimi je dovoljena le po kolesarskih stezah, za mlajše od 18 let je obvezna čelada. 

Časopisna hiša Delo navaja, kaj je vse spremenila novela zakona o pravilih cestnega prometa:

»Kjer teh prometnih površin ni oziroma niso prevozne, pa bodo lahko njihovi uporabniki vozili ob desnem robu smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje omejena do 50 kilometrov na uro. Z e-skirojem se je torej zdaj prepovedano voziti po pločniku, ki je namenjen le pešcem. Zagrožena kazen za vožnjo po pločniku, kot je bilo do zdaj običajno in razširjeno, je razmeroma nizka, saj znaša le 40 evrov. Treba pa je omeniti še eno novost, in sicer kazen za uporabo slušalk in pametnega telefona med vožnjo z električnim skirojem. Kazen je visoka in znaša 120 evrov, velja pa tudi za voznike koles in drugih prevoznih sredstev. Za nadzor nad vozniki električnih skirojev so poleg policistov po novem pristojni tudi občinski redarji

Slušalke ali telefon med vožnjo e-skiroja sta prepovedana in lahko te doleti tudi kazen.

E-skiro torej ni le zabava v mestu in bolj zelena vožnja po njem, pomembno je upoštevati pravila ter z vožnjo ne ogrožati peščev. Pred vožnjo ti priporočamo dve stvari:

  • PREBERI PRAVILA IN NASVETE S STRANI POLICIJE
     
  • Zavaruj se, padcev in poškodb je res veliko: zavarovanje WIZ MikroGo je namenjeno vsem uporabnikom mikro prevoznih sredstev (skiro, rolka, segway, monokolo, hoverboard, kolo in tudi invalidski vozički). Velja za primer nezgode in odgovornosti do tretjih oseb, priključiš lahko asistenco na poti in dodatno zaščito v tujini. Izbiraš lahko med 3 paketi, zase ali družino. 


Kaj pa hoverboard in segway? Odlična za kratke razdalje.


Hoverboard ali samobalansirajoča deska je majhna platforma s kolesi na obeh straneh, upravljamo jo s premikanjem telesa. Hoverboard ima vgrajene senzorje in motorje, ki uravnavajo premik platforme. Hoverboardi so primerni za krajše razdalje in manjše hitrosti, verjetno je mimo tebe »švignila« na kakšnem sejmu. 

Glede razdalje enako velja za segway, ki je osebni transportni pripomoček, ki ima dve kolesi in podporno krmilo, ki ga upravlja voznik. Segway se giblje z uravnavanjem teže voznika, ki se nagiba naprej ali nazaj, da se premakne. Segwayi so običajno večji in težji od električnih skirojev in hoverboardov, kar jim omogoča večjo stabilnost in hitrost. 

Oba pripomočka lahko hitro in enostavno prevažamo, kar je še posebej priročno za mestno vožnjo. Električni hoverboard in segway sta, tako kot tudi električno kolo in električno skiro, tudi okolju prijazna, saj ne proizvajata izpušnih plinov in ne ustvarjata hrupa. 
 

Električna kolesa so odlična za raziskovanje destinacij na potovanjih 

Električno kolo poganja električni motor, ki je običajno nameščen na okvirju kolesa, napaja pa ga baterija. Obstajajo različne vrste električnih koles, vključno s cestnimi, gorski in mestnimi električnimi kolesi, namenjeni pa so popolnoma enaki rabi, kot navadno kolo. Za prevoz do željene destinacije ali za rekreativno – le da gre z električnim mnogo lažje in da kondicija ter dobra telesna pripravljenost nista niti več potrebni.

Kot smo že napisali v naslovu zgoraj: spoznavanje pokrajin na potovanjih še nikoli ni bilo enostavneje. Električna kolesa pa niso priljubljena le za nakup, marsikdo si ga zaradi višje cene raje najame. Če si ob najemu električnega kolesa v drugi državi, si sposodi še kolesarsko čelado. 


Dobra novica je tudi ta, da ti zavarovanje WIZ MikroGO velja tudi za izposojena kolesa. Pa ne le to: tudi za vsa spodaj našteta mikro e-vozila.

Izbiro za nakup mikro električnega vozila prepuščamo tebi. V nobenem primeru pa ne pozabi na varnost: moderna čelada in dobro zavarovanje WIZ MikroGo sta nuja. 


WIZ MikroGO je - varna, enostavna, spletna izbira zavarovanja. Za posameznike že od 23 € /letno.

INFORMATIVNI IZRAČUN zavarovanja WIZ MikroGo >
 

Prijavi se na WIZ e-novice

Želiš prejemati naše novice in dobre ponudbe? Vpiši svoj e-mail in v naslednjem koraku pošlji potrditev.