null Naj kaj je dobro pomisliti, preden se odpraviš v tujino? 
sahara, kamele, potovanja, wiz blog, wiz tujina
clock image

8

Naj kaj je dobro pomisliti, preden se odpraviš v tujino? 

#blogtujina

19 april, 2023

Nina

Ko se začne lepše vreme, nas kar naenkrat zagrabi potovalna mrzlica.

Če ne iščemo ideje za prvomajski izlet ali potep čez mejo, pa zagotovo že razmišljamo o poletnem dopustu, ki ga imamo gotovo že v družinskem ali osebnem koledarju.  Na kaj vse pa je potrebno paziti, še preden se odpraviš na pot čez mejo? 

1.    Manjši kovček pomeni prihranek pri letalskih kartah

Če se na potovanje odpravljaš z letalom, zagotovo že zdaj spremljaš cene letalskih kart za svojo destinacijo. Cene se lahko dnevno razlikujejo in dobro je nekaj časa spremljati, kako se gibljejo in ob ugodnem trenutku letalske karte tudi kupiti. Letalske družbe pa seveda poleg samega sedeža na letalu zaračunavajo tudi količino prtljage, ki jo lahko prineseš na letalo. Če svoje osebne stvari uspeš spraviti v manjši kovček, boš lahko prihranil, saj so cene dodatne prtljage ali velikih kovčkov lahko kar zasoljene. Z malo premisleka in dobre organizacije lahko z manjšim kovčkom kar pošteno prihraniš. 

KAKO TI LAHKO POMAGA WIZ TUJINA - PRIMERI IZ PRAKSE:

Kako postopati ob izgubi ali kraji prtljage?

Če se pripeti kraja prtljage na potovanju v tujini, moraš dogodek prijaviti lokalni policiji v kraju, kjer se je neprijeten dogodek pripetil in to najkasneje v 24 urah.

  • Zapisnik hrani, saj ga boš predložil ob prijavi škode zavarovalnega dogodka.
  • O dogodku moraš vedno obvestiti naš asistenčni center, ki ti poda navodila za nadaljevanje postopka. 

Nadomestilo za tvojo prtljago ti pripada tudi v primeru, če je bila prtljaga izgubljena med letalskim prevozom, vendar moraš od prevoznika pridobiti potrdilo, da je prtljaga dokončno izgubljena ter da je iskanje končano. Potrdilo se priložili v prijavi škode. 

Kako ravnati ob zamudi izročitve prtljage?

Ko potuješ z letalom in pride do zamude pri izročitvi tvoje prtljage, in sicer za več kot 4 ure, imaš kritje za povrnitev stroškov do zavarovalne vsote za nakup nujno potrebnih oblačil ali obutve, zdravil in toaletnih potrebščin. Vendar šele po 4 urah zamude :)

  • Pred tem moraš prejeti potrdilo letalskega prevoznika o številu ur in vzroku zamude za predajo prtljage.
  • Obvezno pokliči naš asistenčni center, da nas obvestiš o dogodku in o potrebi po nakupu nujnih stvari. Za nakup nujnih potrebščin, skrbno shrani vse originalne račune, saj jih boš po povratku v Slovenijo priložil ob prijavi škode oz. zavarovalnega primera.

Različne primere in ostale podrobnejše informacije o kritjih WIZ Tujina so ti vedno na voljo v naših Pogojih zavarovanja WIZ Tujina.
 

2.    Preden greš od doma, imej poln tank goriva

Cene goriva so lani dosegle rekordne vrednosti, kar nas je kar udarilo po žepu. Letos so sicer pod to vrednostjo, a še vedno je pri nas gorivo cenejše kot pri naših sosedih! Če se na pot čez mejo odpravljaš z avtom, tako priporočamo, da napolniš svoj rezervoar do konca še preden prestopiš mejo in s tem prihraniš pri potnih stroških na dopustu. 
 

3.    Diskontne trgovine ala "Hofer" in "Lidl" imajo tudi v tujini

Če imaš za potovanje v tujino omejen »budget«, lahko v tujini obiščeš diskontne trgovine, kjer lahko »prišparaš« kakšen evro pri nakupu hrane. Poišči Hofer ali Aldi, Lidl, Eurospin, idr. in se v izbrano trgovino odpravi z nakupovalnim listkom za boljši nadzor nad nakupi. 
 

4.    Preden se zapelješ čez mejo, ne pozabi na zavarovanje za tujino

Dodatno zavarovanje za tujino je skoraj nujno, saj se velikokrat ravno takrat, ko najmanj pričakuješ, zgodi kaj neprijetnega. Lahko je to samo padec, praska ali hud zobobol, lahko pa je kaj hujšega. Da te nič ne preseneti in si zagotoviš tudi pomoč po telefonu v slovenskem jeziku, si pred odhodom uredi zavarovanje za tujino.

Če imaš Evropsko kartico, žal ta ne zadostuje, saj obsega le nujne zdravstvene storitve v javnih ustanovah do višine, ki jih v obiskani državi krije obvezno zdravstveno zavarovanje.

Če dodatnega turističnega zavarovanja ne urediš preden zapustiš domovino, nato pa to urediš ko si že v tujini, ti zavarovalno kritje prične veljati šele po 5 dan od sklenitve! Kar seveda ni ok :( , saj v tem času ne moreš koristiti kritij, ki jih zavarovanje zagotavlja, zato ti vsekakor svetujemo, da zavarovanje skleneš, ko si še v Sloveniji!
 

5.    Tudi pri zavarovanju za tujino lahko prihraniš

Če pogosto prečkaš našo mejo in te pot večkrat zanese v tujino, priporočamo, da namesto posameznih zavarovanj za nekaj dni, raje skleneš celoletno zavarovanje za večkratna potovanja do 90 dni. Tako lahko celo leto brez skrbi uživaš na potovanjih po tujini, med tem pa imaš vedno urejeno zdravstveno zavarovanje za tujino.

  • Cena celoletnega zavarovanja za posameznika je že od 38,08 €/leto, za celo družino pa od 68,36 €/leto.
  • Pri izbiri celoletnega zavarovanja za tujino so na voljo tudi kritja, ki jih ne moreš izbrati pri kratkotrajnem zavarovanju: odpoved potovanja in prekinitev potovanja.
  • Pri kritju ODPOVED POTOVANJA si zavarovan za primere, ko se tebi ali komu v družini  pripeti neljubi in nenaden dogodek, zaradi katerega ne moreš na potovanje.
  • S kritjem PREKINITEV POTOVANJA pa se povrnejo stroški neizkoriščenega potovanja, če moraš potovanje zaradi določenih okoliščin prekiniti in se predčasno vrniti v domovino. 
     

6.    Poišči manj znane turistične destinacije za manj gneče in nižje cene

Cene v turistično bolj obiskanih krajih so običajno višje od tistih, ki so manj znana ali manj obiskana. Stopnja turistične obiskanosti vpliva tako na cene najema apartmajev kot na hotelsko ponudbo in cene hrane v restavracijah. Manjši kraji poleg velikih turistično znanih destinacij so tako lahko vaša »oaza« nižjih cen.
 

7.    V tujini previdno rokuj z gotovino in plačilnimi karticami

Vsi poznamo rek: »Priložnost naredi tatu.« Ker nikoli ne veš, kdo te opazuje in čaka na pravo priložnost, z denarnico in njeno vsebino rokuj previdno. Dobra ideja je tudi, da ne nosiš vseh bančnih kartic ali vse gotovine v isti denarnici, ampak imaš na dnu torbe ali kovčka še rezervno denarnico z nekaj zaloge za kak neprijeten scenarij, ko izgubiš ali ti ukradejo tvojo lastnino. 

Ali veš, da zavarovanje v določenih državah sveta ne velja?

Zavarovanje za tujino ne velja v sankcioniranih državah, zato je dobro, da preveriš svojo izbrano destinacijo, še preden kupiš letalske karte ali rezerviraš prenočišče. 

Od 19. 10. 2022 naprej se za sankcionirane države štejejo: Demokratična ljudska republika Koreja, Iran, Sirija, Venezuela, Kuba, Belorusija, Rusija, Afganistan, Mjanmar in teritoriji Krim, Donetsk, Luhansk, Zaporožje ter Herson. Ker se seznam lahko spreminja, lahko redno osvežen seznam trenutno sankcioniranih držav najdeš tukaj


KAKO VAM LAHKO POMAGA WIZ TUJINA - PRIMER IZ PRAKSE:

Ali turistično zavarovanje WIZ Tujina krije tudi krajo gotovine?
Če ob sklenitvi zavarovanja WIZ Tujina izbereš tudi kritje BANČNE KARTICE, je krita tudi kraja gotovine, vendar le v primeru, če vam denar ukradejo v roku 1 ure od dviga na bankomatu ali banki v tujini.

  • Krajo je potrebno prijaviti policiji, takoj ko se zgodi neprijeten dogodek in zapisnik shraniti, saj ga bo potrebno predložiti ob prijavi škode, ob vrnitvi v domovino.  
  • Kritje pa žal ne velja za krajo gotovine, ki jo imaš pri sebi, npr. če si jo dvignili v domovini, še pred potovanjem v tujino.
     

Klikni, če potuješ v tujino. Skleni zavarovanje z 10 % prihrankom online>

Prijavi se na WIZ e-novice

Želiš prejemati naše novice in dobre ponudbe? Vpiši svoj e-mail in v naslednjem koraku pošlji potrditev.